Koszyk:

Odbierz 15 zł rabatu. Wybierz produkty wegetariańskie lub wegańskie, złóż zamówienie za min. 150 zł. Kod rabatowy: NATURA. Promocje nie łączą się.

Pycnogenol: na co pomaga?

Ostatnimi czasy rośnie popularność ekstraktu znanego jako pycnogenol. Suplementacja ekstraktu dla wielu osób staje się codziennym przyzwyczajeniem ze względu na to, jakie ma pycnogenol właściwości. Może on wpływać na utrzymanie optymalnej kondycji oraz wspierać Twoje ciało przez długi czas. Sprawdź, jakie jest działanie wyciągu. jakie są zasady stosowania pycnogenolu i na jakie suplementy warto zwrócić uwagę w poniższym blogu.

Jak działa pycnogenol? Na co pomaga kora z sosny?

Często padającym pytaniem o ten wyciąg jest: czy ekstrakt z kory sosny to to samo, co pycnogenol? Pycnogenol to inaczej ekstrakt z kory francuskiej sosny morskiej - pinus pinaster. Zawiera on w sobie wiele związków, które mogą wykazywać wpływ na organizm człowieka. Są to m.in. mieszanki związków fenolowych: monomerów, flawonoidów, kwasów fenolowych lub cynamonowych i ich glikozydów. Zawiera także śladowe ilości ważnych dla człowieka pierwiastków, takich jak wapń, potas, żelazo, mangan, cynk, miedź i selen. Ze względu na to często wskazuje się, że ma pycnogenol działanie antyoksydacyjne. Niektóre badania wykazały, że przyjmowany w odpowiedniej porcji, może być stosowany jako silny przeciwutleniacz przeciwko rodnikom. Na co jeszcze może mieć wpływ?

  • niektóre badania wykazały, że pycnogenol może wpływać na cerę, m.in redukując oznaki starzenia się skóry czy zmniejszając jej zaczerwienienie,
  • jedno z badań wykazało, że pycnogenol może zmniejszać ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia związane z menopauzą,
  • kolejne badanie wskazało, że ekstrakt z kory sosny może być stosowany podczas leczenia zespołu metabolicznego; mogą go także stosować osoby chorujące na otyłość, cukrzycę czy z wysokim ciśnieniem krwi,
  • niektóre badania wykazały pozytywny wpływ na obniżenie nadpobudliwości, poprawę skupienia i koncentracji w przypadku ADHD.

Warto jednak pamiętać, że większość badań naukowych była przeprowadzana na zwierzętach bądź w niewielkiej skali na ludziach. Ich wyniki mogą nie przekładać się na rzeczywistość, a badane zależności wymagają dalszych testów, by je definitywnie potwierdzić.

Do czego służy pycnogenol?

Działanie ekstraktu z kory sosny jest nadal przedmiotem badań. Wiadomo jednak, że zawiera pokaźne ilości związków fenolowych, które wymiatają rodniki. Pycnogenol może być zatem przydatny w walkach z infekcjami, które są powodowane przez zbyt dużą ilość wolnych rodników. Pycnogenol obniża wpływ wolnych rodników na organizm, a tym samym wpływa na detoksykację organizmu i obniżenie się stresu oksydacyjnego.

Jak długo można brać pycnogenol? Sposób użycia

Stosowanie pycnogenolu najlepiej zacząć od najniższej dawki i stopniowo ją zwiększać w czasie. Naturalny suplement diety najlepiej przyjmować od 50 do 450 miligramów dziennie przez okres około roku.

Jak stosować suplement diety pycnogenol?

Ekstrakt z kory sosny jest przeważnie przyjmowany w formie kapsułek. Dzięki temu możesz dobrać odpowiednią porcję dla siebie i suplementować pycnogenol w szybki i bezpieczny sposób. Podczas stosowania suplementu warto kierować się instrukcjami na opakowaniu.

Jakie suplementy diety wybrać? Z pewnością warto sięgnąć po NOW FOODS - Pycnogenol. Na stronie shaman.pl znajdziesz różne pojemności z różną ilością substancji czynnej. To jednak nie koniec. Równie popularne są propozycje Pycnogenolu marek Natrol i Life Extension. Dzięki temu możesz wybrać dopasowany do siebie suplement diety zawierający pycnogenol.

Czy pycnogenol jest bezpieczny i nie ma skutków ubocznych?

Pycnogenol, jak każda substancja pełna substancji czynnych, może mieć skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest, żeby zacząć od niskich porcji tego składnika i obserwować swój organizm. Do skutków ubocznych przyjmowania ekstraktu kory sosny należą: zawroty i bóle głowy, zmęczenie, problemy żołądkowo-jelitowe, mdłości, drażliwość, senność.

W przypadku, gdy jesteś w ciąży bądź karmisz piersią, masz chorobę autoimmunologiczną, cukrzycę, choroby serca lub wątroby bądź masz zaplanowaną operację, przyjmujesz leki immunosupresyjne, chemioterapeutyczne, leki na cukrzycę lub wpływające na krzepnięcie krwi, przed stosowaniem pycnogenolu warto skonsultować się z lekarzem, który określi, czy ekstrakt z kory sosny jest dla Ciebie bezpieczny do stosowania.

Czy warto sięgać po ekstrakt kory sosny? Podsumowanie

Osoby, które przyjmowały pycnogenol, przede wszystkim wskazywały na jego funkcje antyoksydacyjne. Aktywne składniki pycnogenolu mogą także wpływać na układ odpornościowy, układ krążenia i cerę - wykonano jednak zbyt mało badań, by móc to stwierdzić jako obiektywnie naukowy fakt. Standaryzowany wyciąg z kory sosny może być stosowany przed osoby dorosłe - najlepiej stosować się do instrukcji na opakowaniu, by w bezpieczny sposób go spożywać. Sprawdź, jakie produkty oferujemy na shaman.pl - z pewnością znajdziesz coś dla siebie na naszej stronie. 

 

Źródła: 

Goss M., Wawer I., Paradowska K., Radioprotekcyjne właściwości ekstraktów z kory sosny, Herbalism nr 1(8), 2022, 73-84

Cronkleton E, What Is Pycnogenol and Why Do People Use It?  (https://www.healthline.com/health/pycnogenol; 05.08.2024) 

Cizmarova Velika B., Birkova A., Hubkova B., Pycnogenol - extract from French maritime pine bark (Pinus pinaster), as an effective antioxidant against superoxide radical, Functional Food Science 2021; 1(8): 14-22