Koszyk:

Bezpieczne i zdrowe opalanie. Podstawowe zasady

Bezpieczne i zdrowe opalanie. Podstawowe zasady

Zamierzasz spędzić czas urlopu na słonecznej plaży? A może wkrótce będziesz opalać się w przydomowym ogrodzie? Dowiedz się, jak prawidłowo przygotować skórę do opalania, by cieszyć się piękną opalenizną i dobrym samopoczuciem. Podstawowe zasady znajdziesz poniżej. 

Pozytywne i negatywne skutki opalania

Odpoczynek na świeżym powietrzu podczas słonecznych dni przynosi szereg korzyści. Jest to doskonały sposób na zwiększenie ilości witaminy D w organizmie, potrzebnej nie tylko do wspierania prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego oraz utrzymania zdrowia kości i zębów. Ekspozycja na słońce pozwala również uzyskać piękną, naturalną opaleniznę, cieszyć się większą energią do działania i poprawić efektywność snu. 

Czy to oznacza, że spędzając czas w słonecznej aurze, niczym nie ryzykujemy? Otóż jeśli nie będziemy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących zdrowego opalania, możemy być narażeni na negatywne skutki oddziaływania promieniowania UV na skórę. Zaliczają się do nich: 

  • poparzenia słoneczne, 
  • fotodermatozy,
  • szybciej pojawiające się oznaki starzenia,
  • zmiany przednowotworowe.

Jak przygotować skórę do opalania

Ochronę skóry przed niekorzystnymi skutkami opalania powinniśmy rozpocząć jeszcze przed wyruszeniem na słoneczną plażę czy spacer po górskich szlakach. Pierwszy krok to nałożenie filtrów do opalania, dobranych do rodzaju skóry oraz osobistych potrzeb. Zanim zastosujesz kosmetyk przeciwsłoneczny na skórze, zapoznaj się z informacjami producenta. Dowiesz się wówczas, jak prawidłowo aplikować produkt i kiedy ponownie wsmarować go w ciało.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Przez cały rok powinniśmy troszczyć się o właściwie nawodnienie organizmu, jednak w trakcie słonecznych dni to zadanie potraktujmy naprawdę priorytetowo. Planując wyjście na dwór i dłuższą ekspozycję na słońce, nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody. Kolejną jej porcję możesz zastąpić szklanką świeżego soku owocowego lub lemoniady. 

Nawadniaj organizm od wewnątrz, a swoją skórę od zewnątrz – w czym pomogą dobrane do jej rodzaju i stworzone przez cenionych producentów kosmetyki nawilżające. Możesz łatwo i wygodnie zamówić je w naszym sklepie internetowym. Kremy, balsamy, masła z witaminami i naturalnymi składnikami troszczą się o kondycję skóry, przywracając jej nawilżenie i blask.

Właściwa ochrona oczu i głowy

Dobre przygotowanie skóry do opalania i troska o nawodnienie organizmu to jeszcze nie wszystko. Przebywając dłużej na świeżym powietrzu w słoneczne dni, powinniśmy pamiętać także o odpowiedniej ochronie oczu i głowy przed promieniowaniem UV. Wyposażmy się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne, a wakacyjną stylizację wzbogaćmy stylową chustą, sportową czapką lub modnym kapeluszem. 

Regularne przerwy podczas opalania

Każdy z nas zna z pewnością osobę, która na plaży w pełnym słońcu mogłaby leżeć niemal przez cały dzień. Mimo że takie leżakowanie może być naprawdę kuszące, starajmy się nie ulegać tej pokusie. Organizujmy sobie regularne przerwy podczas opalania (np. udając się na spacer lub odpoczywając w cieniu) oraz pamiętajmy o zmianie pozycji ciała. Dzięki temu nie narazimy się na niekorzystne skutki opalania i długotrwałej ekspozycji słonecznej.