Czym jest kwas foliowy i kiedy warto go suplementować?

Czym jest kwas foliowy i kiedy warto go suplementować?

Większość zgromadzonych w naszych magazynach suplementów diety ma swoje konkretne przeznaczenie. Tak też jest w przypadku kwasu foliowego. To o tym składniku preparatów uzupełniających przeczytacie dzisiejszy artykuł. Czym jest witamina B9 i z jakich powodów zaleca się jej przyjmowanie kobietom, zwłaszcza gdy są w ciąży? Zapraszamy do przeczytania kilku najważniejszych informacji.

Właściwości kwasu foliowego i jego zastosowanie

Opisywany przez nas dzisiaj kwas foliowy należy do grupy rozpuszczalnych w wodzie witamin oznaczanych literą B, do której przeważnie dodaje się cyfrę 9. Ten mikroskładnik znany jest również jako folacyna, witamina M lub B11, czyli związków powszechnie postrzeganych jako jedna witamina B9. Bez względu na stosowane nazewnictwo, w żywności obecna jest syntezowana forma folianów, a ściślej rzecz biorąc są to sole kwasu foliowego.

Składnik występuje w przyrodzie, więc nie stanowi problemu stosowanie diety uwzględniającej obecność kwasu foliowego. Należy do planu żywieniowego dopisać przede wszystkim warzywa liściaste. Kto nie przepada za smakiem szpinaku, ten ma do wyboru kilka alternatyw w postaci sałaty, kapusty, brokułów, szparagów czy jarmużu. Miłośnicy owoców powinni wybrać awokado oraz cytrusy, natomiast mięsożercy — np. wątrobę wołową. Niestety, przyswajalność kwasu foliowego z żywności jest niska i to głównie z tego powodu bierze się popularność suplementów diety z witaminą B9. A jakie jest ich zastosowanie?

Otóż w największym stopniu przyjmowanie kwasu foliowego jest rekomendowane kobietom, które spodziewają się dziecka. Dlaczego? Foliany przyczyniają się bowiem do wzrostu tkanek matczynych w czasie ciąży, pomagają w prawidłowej syntezie aminokwasów oraz odpowiedniej produkcji krwi. Na tym jednak lista właściwości nie kończy się, ponieważ warto wspomnieć chociażby o wsparciu utrzymania prawidłowego metabolizmu homocysteiny, układu odpornościowego oraz funkcji psychologicznych. Skoro to tak pożyteczny związek chemiczny, to w jakich suplementach diety można go znaleźć?

Kwas foliowy w katalogu sklepu Shaman.pl

W sklepie Shaman.pl zdajemy sobie sprawę, że głównym walorem atrakcyjności oferty jest możliwość wyboru produktów spośród wielu propozycji. Tak też jest w przypadku kwasu foliowego. W zasobach magazynu dysponujemy kilkudziesięcioma produktami o pożądanej charakterystyce i właściwościach. Część z nich stanowią kompleksy witaminy B, zawierających nie tylko B9, ale także inne mikroskładniki należące do tej grupy. Przykładem takiego produktu jest Doctor's Best - Fully Active B-Complex with Quatrefolic. Jego bazą są witaminy B1, B3 i B12, a dodatkowo został wzmocniony właśnie kwasem foliowym.

Sporą grupę asortymentu stanowią suplementy diety, których głównym składnikiem jest kwas foliowy. Preparaty produkowane są przez marki dobrze znane klientom Shaman.pl, czyli Swanson, Jarrow Formulas czy Holland&Barrett. Swanson - Kwas Foliowy to skrócona nazwa użytego w recepturze kwasu 5-Metylotetrahydrofoliowego. Opakowanie zawiera 30 kapsułek, choć należy pamiętać o zaleceniu stosowania wyłącznie 1 kapsułki na dobę. Produkt dostępny jest w dwóch wersjach: z 800 mcg i 400 mcg kwasu foliowego.

Pozostałe suplementy z kwasem foliowym są równie interesującymi propozycjami. Zwłaszcza Jarrow Formulas - Kwas Foliowy (1000 mcg), a to ze względu na ekonomiczne opakowanie mieszczące aż 100 kapsułek. Warto sprawdzić, do jakiej konkretnie podkategorii przynależy produkt. Porada dotyczy głównie kobiet w ciąży, dla których nasz sklep przygotował specjalną ofertę. Podstawowym działaniem przed zażyciem suplementów jest oczywiście, szczególnie w tym przypadku, konsultacja z lekarzem.