Koszyk:

Nasiona babki płesznik – zastosowanie

 Nasiona babki płesznik – zastosowanie

Ze względu na charakterystyczny kształt i niewielki rozmiar swoich nasion babka płesznik nazywana jest pchlicą, płesznicą oraz pchlim nasieniem. Nie tylko nasiona rośliny zasługują na szczególną uwagę – kolejnym wartościowym surowcem jest ziele. Co cennego kryje się zatem w babce płesznik i dlaczego warto rozważyć jej stosowanie? Czytaj dalej. 

Konkurencja dla siemienia lnianego 

Myśląc o niewielkich nasionach zawierających ogrom korzystnych składników, wyobrażasz sobie siemię lniane? Nic w tym dziwnego, ponieważ nasiona lnu są dziś łatwo dostępne oraz stanowią popularny, zdrowy dodatek do dań i przekąsek. Warto jednak wiedzieć, że nasiona lnu i tłoczony z nich na zimno olej mają konkurentkę. Jest nią babka płesznik, uprawiana w północnej Afryce, Zachodniej Azji oraz obszarze Morza Śródziemnego. Dlaczego ta lista nie zawiera Polski? Otóż w naszym kraju uprawa rośliny wciąż jest nieopłacalna ze względu na znacznie większą popularność siemienia lnianego. 

Co zatem kryje się w nasionach babki płesznik? Głównym składnikiem znajdującym się w zewnętrznej błonie nasion jest śluz, zbudowany m.in. z polisacharydów. Nasiona zawierają białko, olej bogaty w kwas linolowy, fitosterole. Stanowią naturalne, bogate źródło błonnika pokarmowego – w tej roślinie jest go więcej niż w lnie. Błonnik jest ważnym składnikiem dla układu pokarmowego, ponieważ wspomaga zachowanie prawidłowej pracy jelit, zwiększa uczucie sytości czy zapobiega zaparciom. 

Jakie właściwości ma babka płesznik?

Ze względu na zawartość śluzu babka płesznik była stosowana jako środek hamujący kaszel, ułatwiający wykrztuszanie, łagodzący podrażnienia i ograniczający ból. Obecnie łączona jest przede wszystkim z korzystnym oddziaływaniem na przewód pokarmowy w przypadku uciążliwych zaparć i biegunek, dyskomfortu trawiennego oraz z właściwościami osłonowymi. Może podnosić poziom tzw. dobrego cholesterolu.

Czy babka płesznik wspomaga odchudzanie? Jej nasiona pęcznieją w żołądku i nawet kilka razy zwiększają swoją objętość. Wzbogacając nimi spożywane dania oraz przekąski można przyspieszyć pojawienie się uczucia sytości i utrzymać je przez dłuższy czas. Jako dodatkowe wsparcie w procesie utraty zbędnych kilogramów sprawdzą się więc naprawdę dobrze. 

Zastosowanie nasion – suplementy diety 

Całe nasiona lub w formie zmielonej można dodawać do jogurtów, owsianek, sałatek, soków i koktajli oraz przygotowywać z nich napary. Kolejnym sposobem na ich stosowanie jest sięganie po suplement diety zawierający nasiona babki płesznik. W naszym sklepie online zamówisz suplementy stworzone przez NOW Foods:

Jak zatem widzisz, suplementy diety z tej kategorii mogą występować w formie kapsułek lub proszku oraz zawierać wyłącznie nasiona rośliny bądź nasiona w zestawie z dodatkowymi składnikami ograniczającymi zaparcia i dyskomfort trawienny.