Zastosowanie chromu w suplementacji diety

Zastosowanie chromu w suplementacji diety

Znajomość właściwości pierwiastków oraz minerałów to nie jest powszechna umiejętność. Niestety, ponieważ wiele ze wspomnianych związków chemicznych ma niebagatelny wpływ na organizm człowieka. Warto zatem wiedzieć, jakie substancje można przyjmować w formie suplementów diety. W dzisiejszym artykule przybliżymy właściwości i zastosowanie jednego z bardziej znanych pierwiastków, czyli chromu.

Chrom — charakterystyka i wpływ na zdrowie człowieka

Często ludzka ciekawość świata i zasad jego funkcjonowania kończy się na pytaniu: “a jaką ja będę miał / miała z tego korzyść?”. Zanim jednak przejdziemy do opisu właściwości chromu i jego zastosowania w procesie suplementacji, skupimy się na charakterystyce tego pierwiastka, odkrytego już w XVIII wieku. To minerał, który w ludzkim organizmie występuje w śladowych ilościach. Jest także elementem obecnym w produktach roślinnych. W IV stopniu utlenienia to toksyczny związek, którego odpowiednie przetworzenie umożliwia użycie go na potrzeby przemysłu budowlanego i chemicznego.

Obecność naturalnych związków chromu (w III stopniu utleniania) przyczynia się za to do prawidłowego funkcjonowania systemu regulującego metabolizm mikroskładników. Ma również wpływ na tempo spalania tłuszczu oraz jest używany jako składnik hamujący apetyt, stąd szerokie zastosowanie pierwiastka w suplementach na odchudzanie. Co więcej, chrom pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi i znajduje się w składzie enzymów trawiennych. Bezpieczna dawka chromu dla dorosłej osoby wynosi 50 – 200 µg dziennego spożycia, ale podana ilość może być większa u osób z zaburzeniami tolerancji glukozy (nawet do 600 µg na dobę).

Suplementy z chromem w ofercie katalogowej Shaman.pl

Nadeszła pora, aby od omówienia teoretycznego przejść do praktyki. Co warto wybrać? Który preparat uzupełniający zasługuje na zainteresowanie klientów? Nasz katalog produktów jest bardzo rozbudowany i zawiera także kilkanaście pozycji zgrupowanych pod wspólną nazwą: “suplementy z chromem”. To wyroby kilku uznanych międzynarodowych producentów; firm stawiających na tworzenie wysokiej klasy preparatów o skutecznych recepturach, które będą przy okazji atrakcyjne cenowo.

W pierwszej kolejności zachęcamy do rozpatrzenia zakupu produktów marki Holland & Barrett. Klasyczną wersją suplementu z chromem jest Holland & Barrett - Chrom, 200 mcg. Opakowanie preparatu sprzyjającego utracie masy ciała zawiera 50 tabletek. Zalecana dzienna porcja spożycia to 1 tabletka, w której jest 200 µg chromu. Równie interesującą propozycją jest Holland & Barrett - Pikolionian Chromu, 200mcg, 250 tabletek lub Holland & Barrett - Glucomannan & Chrom, 60 kapsułek.

Bliźniaczo podobne zastosowanie mają wyroby innych marek: Swanson czy NOW Foods:

  • Swanson - Pikolinian Chromu, 200mcg, 200 kapsułek;
  • NOW Foods - Pikolinian Chromu, 200mcg, 250 kapsułek.

Poza wskazanymi produktami zachęcamy do rozważenia zakupu suplementów diety z chromem Jarrow Formuls, Carlson Labs (aż 300 tabletek chromu chelatowanego) oraz kapsułek marki Universal Nutrition.