Zadbaj o męskie sprawy. O zdrowiu intymnym mężczyzn

Zadbaj o męskie sprawy. O zdrowiu intymnym mężczyzn

Rozmawianie o zdrowiu intymnym bywa dla mężczyzn trudne, gdyż ten temat uznawany jest za wstydliwy, a poruszanie go w obecności najbliższej osoby odbierane za przejaw słabości. Konkretne rozmowy o męskich sprawach i odpowiedzialne dbanie o zdrowie seksualne nie powinny prowadzić do doznawania uczucia skrępowania. Wręcz przeciwnie – takie działania świadczą o sile, charakterze i wytrwałości.

Listopad miesiącem profilaktyki nowotworów męskich

Przestał być zwyczajnym miesiącem, w którym angażujemy się w prywatne sprawy i liczymy, ile jeszcze dni zostało do końca roku. Od kilku lat w listopadzie mężczyźni zapuszczają wąsy i wykorzystują ten wyrazisty element swojego wyglądu do rozpoczynania rozmów o męskim zdrowiu intymnym. Zapuszczanie wąsów to tylko jeden z etapów akcji Movember, która ma swój początek w Australii. To zabawne wyzwanie prowadzi do tworzenia wspólnoty z innymi mężczyznami zmagającymi się z chorobami. Pomaga też zwiększać świadomość wśród tych panów, którzy wciąż mają do zrobienia coś ważniejszego od skorzystania z badań.

Nowotwory określane jako męskie są nowotworami związanymi z jądrami, prąciem i prostatą – gruczołem krokowym. Mimo że prostata to niewielki gruczoł, kiedy nie jest badany, może doprowadzić do poważnych kłopotów. Rak prostaty rozwija się w ukryciu, czasami przez lata nie dając o sobie znać. Dlatego tak ważne jest korzystanie z regularnych kontroli. Z wizytą u specjalisty nie należy czekać szczególnie wtedy, gdy już pojawiły się objawy. Najczęstszymi są problemy z oddawaniem moczu. Jeszcze nie udało się wyjaśnić, co powoduje rozwój tej choroby, ale wiadomo, że duży wpływ może mieć nie tylko wiek, ale też czynniki genetyczne. Czy u mężczyzn z Twojej rodziny wykryto kiedyś raka prostaty?

Jak dbać o męskie zdrowie intymne na co dzień 

Filarem dbania o swoje zdrowie intymne jest korzystanie z regularnych kontroli u specjalisty. Jeśli zmagasz się z określonymi dolegliwościami i nie wiesz, gdzie mógłbyś uzyskać pomoc, możesz po prostu umówić się na wizytę u internisty. Ten specjalista wysłucha Twojej historii i gdy okaże się to niezbędne – wystawi skierowanie do urologa, dermatologa, wenerologa lub androloga, czyli lekarza specjalizującego się rozwiązywaniu Twoich problemów. 

O męskie sprawy dbać możesz również na co dzień, w prosty sposób i bez rezygnowania z zainteresowań. Jeśli udaje Ci się stosować zdrową dietę i kontrolę nad pokusami tylko przez kilka dni, poproś o wsparcie bliską osobę. Podobnie, jeśli brakuje Ci motywacji do ćwiczeń, zapytaj znajomych o wspólne chodzenie na siłownię, spacerowanie albo jazdę na rowerze. Możesz poszukać klubu zrzeszającego pasjonatów biegania w swojej miejscowości – dzięki temu poznasz nowych ludzi i będziesz przez nich motywowany do działania. 

Dla utrzymania zdrowia i komfortu intymnego ważna jest też prawidłowa higiena. Do toalety wykorzystuj ciepłą wodę, a jeśli chcesz, to dodatkowo używaj żelu o bezpiecznym składzie. Pożegnaj się z wszelkimi myjkami oraz gąbkami. Nie potrzebujesz nie tylko ich, ale i bakterii, dla których są wymarzonymi siedliskami. Po myciu osuszaj okolice krocza, używając w tym celu osobnego ręcznika. Na dzień wybieraj bieliznę z przewiewnych materiałów, a na noc – luźne spodenki.

Zapraszamy do zapoznania się z suplementami diety z naszego asortymentu, które zostały opracowane z uwzględnieniem męskich potrzeb. Polecamy witaminy i minerały dla mężczyzn, a także kompleksy ziołowe dla mężczyzn.