Koszyk:

Witaminy z grupy B – co warto o nich wiedzieć?

Witaminy z grupy B – co warto o nich wiedzieć?

 

Witaminy i minerały są niezbędne w codziennej diecie człowieka. Jedną z witamin, której nie może zabraknąć, jest właśnie witamina B. Na co pomaga i czym się charakteryzuje? Warto zacząć od tego, że witamina B to nie jedna, a kilka witamin. Składają się na nią witaminy: B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), B5 (kwas pantotenowy), B6, B7 (biotyna), B9 (kwas foliowy) i B12. Wszystkie z nich są rozpuszczalne w wodzie. Kiedyś do witamin z grupy B zaliczano również cholinę i inozytol – w powszechnym użyciu czasem wciąż są nazywane witaminami B4 i B8, jednak z naukowego punktu widzenia nie są to witaminy.

Witamina B – na co pomaga i gdzie występuje?

Każda z witamin B pełni jakąś rolę w organizmie człowieka. Utrzymanie ich odpowiedniego poziomu przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania całego ciała. Poniżej opisujemy, jakimi właściwościami charakteryzują się witaminy z grupy B oraz w jakich produktach spożywczych występują.

Witamina B1 (tiamina) pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu nerwowego, przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego i pomaga w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Ta witamina występuje m.in. w pistacjach, soczewicy i wieprzowinie.

Witamina B2 (ryboflawina) oraz witamina B3 (niacyna) wykazują podobne działanie. Obie witaminy m.in.: przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego oraz w utrzymaniu prawidłowego stanu błon śluzowych, przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia i pomagają zachować zdrową skórę. Źródłem ryboflawiny są m.in.: wątróbka drobiowa, makrela i mleko, natomiast niacyna znajduje się np. w: migdałach, roślinach strączkowych i rybach morskich.

Witamina B5 (kwas pantotenowy) pomaga w utrzymaniu sprawności umysłowej na prawidłowym poziomie, przyczynia się do prawidłowej syntezy i metabolizmu hormonów steroidowych, witaminy D i niektórych neuroprzekaźników, a także przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Tę witaminę B można dostarczyć do organizmu za sprawą żółtek jaj, wątróbki, nasion słonecznika lub drożdży.

Pozostałe witaminy z tej grupy: witamina B6, B7 i B12 – przyczyniają się do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego, pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i pomagają w utrzymaniu prawidłowych funkcji psychologicznych. Dodatkowo witamina B7 (biotyna) znana jest jako witamina piękna, ponieważ pomaga zachować zdrowe włosy i skórę. W czym można je znaleźć? Witamina B6 występuje w rybach, podrobach, ziemniakach i awokado. Świetnym źródłem witaminy B7 jest natomiast wątróbka, szpinak i orzechy włoskie. Witamina B12 pojawia się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego – mięsie, rybach, jajach – z tego powodu osoby na diecie roślinnej szczególnie powinny zwracać uwagę na poziom tej witaminy w organizmie. W uzupełnieniu niedoborów pomocne mogą okazać się suplementy z witaminą B dostępne w naszym sklepie.

Suplementy z witaminą B

W sklepie Shaman.pl stworzyliśmy osobną kategorię na suplementy z witaminą B. Część produktów posiada w składzie tylko jeden składnik – np. Witamina B12 od Holland & Barrett – a inne tworzą kompleks witamin – jak np. Kompleks Witamin B od marki Swanson. Suplementy pochodzą od różnych producentów i występują w formie: kapsułek, proszku, tabletek, vkaps, żelek, sprayu, płynu i suplementów do ssania. Każdy może wybrać więc idealną opcję dla siebie.

Zachęcamy do dbania o swoje zdrowie!