9 miesięcy zdrowia. Suplementy dla kobiet w ciąży

9 miesięcy zdrowia. Suplementy dla kobiet w ciąży

W dzisiejszym artykule poruszamy kwestię szalenie delikatnej natury. Temat dotyczy bowiem doboru suplementów dla kobiet w ciąży. Na etykietach wielu produktów często pojawiają się informacje odnoszące się właśnie do tej grupy klientek. Przestrzegają przed samodzielnym decydowaniem o przyjmowaniu tego rodzaju specyfików spożywczych. Aby nie narazić kobiety i dziecka na pojawienie się niepożądanych komplikacji, niemal każdy taki wybór powinien być konsultowany z lekarzem specjalistą.

Jednocześnie wiele instytucji, w tym Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, zwraca uwagę na potrzebę uzupełniania większego zapotrzebowania na witaminy i minerały u przyszłych matek. Co zatem warto przyjmować, aby wesprzeć organizm w tym specyficznym czasie 9 miesięcy oczekiwania na narodziny dziecka? Prezentujemy zestawienie pożytecznych mikroelementów wraz ze wskazaniem konkretnego produktu dostępnego w naszym asortymencie.

Składniki pożyteczne dla ciężarnej

W opowieściach o nietypowych zachowaniach żywieniowych podczas ciąży nie ma ani grama przesady. Dotychczasowe nawyki zmieniają się pod wpływem wyraźnie odczuwalnego zapotrzebowania na konkretne substancje odżywcze. Ze względu na obecność w ciele kobiety nowego organizmu, zwiększa się chociażby dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Czego najbardziej potrzebują przyszłe mamy? 

  • Kwas foliowy

Gdy w organizmie brakuje kwasu foliowego, czyli witaminy B9, mogą nastąpić otwarte wady ośrodkowego układu nerwowego oraz niebezpieczny dla dziecka rodzaj anemii, czyli niedokrwistość megaloblastyczna. Stąd wynika potrzeba suplementacji kwasu foliowego jeszcze w okresie planowania ciąży. I tak aż do czasu karmienia, ponieważ wówczas zapotrzebowanie na witaminę B9 jest największe. Rekomendowanym produktem z naszego asortymentu może być chociażby Swanson - Kwas Foliowy, czyli 60 kapsułek wykonanych z półsyntetycznej hypromelozy.

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe

Również i w tym przypadku odpowiedni poziom składnika wpływa na działanie układu nerwowego. W największej mierze wielonienasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się do utrzymania podstawowych funkcji siatkówki oka oraz ograniczają ryzyko wcześniejszego porodu czy wystąpienia depresji poporodowej. Szczególnie zalecanym do spożycia kwasem z tej grupy Omega-3 jest DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy. Jest głównym składnikiem nowej pozycji w naszej oferty, czyli bezsmakowego suplementu dla kobiet w ciąży Nordic Naturals Prenatal DHA. Produkt ma formę kapsułek, a w całym opakowaniu mieści się ich aż 180. Polecamy także wariant o smaku truskawkowym lub całkowicie wegański odpowiednik tej samej firmy.

  • Pozostałe pożyteczne składniki

Na kwasie foliowym i wielonienasyconych kwasach tłuszczowych nie kończy się lista pożytecznych składników dla kobiet w ciąży. Warto wspomnieć także m.in. o żelazie. Jego niedobór  może prowadzić do niepożądanej anemii. Wówczas silnie odczuwalne jest zmęczenie i rośnie ryzyko przedwczesnego porodu. Równie ważne jest uzupełnianie ilości witaminy D3, szczególnie potrzebnej przy zaburzeniach owulacji. Wspomniane składniki zawierają np. multiwitaminy dla ciężarnych Garden of Life Vitamin Code RAW.

Jak już wspomnieliśmy, decyzję o przyjmowaniu suplementów należy podjąć wspólnie z prowadzącym ciążę lekarzem. Jakie są Wasze doświadczenia w tym zakresie? Piszcie w komentarzach.