Suplementy z enzymami trawiennymi. Kiedy warto je przyjmować?

Suplementy z enzymami trawiennymi. Kiedy warto je przyjmować?

W dzisiejszych czasach na pierwszym miejscu stawia się wysokie tempo pracy i efektywność. Podane przymioty charakteryzują enzymy trawienne zawarte w specjalistycznych suplementach diety. Od ich skuteczności zależy, czy przyjmowane z pokarmem wartości odżywcze przejdą prawidłowo proces rozkładu i absorpcji. Zachęcamy do lektury artykułu, który nieco szerzej omawia tę kwestię.

Czym są enzymy trawienne?

Jedzenie poza walorami smakowymi ma za zadanie dodawać człowiekowi energii życiowej. Gdy jednak złożone związki, stanowiące elementy składowe pokarmów, podczas wchłaniania do organizmu z trudem przechodzą metamorfozę do prostej postaci, ludzkie ciało czuje się ociężałe. To uczucie dobrze znane zwłaszcza po świętach, kiedy w większych ilościach spożywamy tłuste i wysokokaloryczne potrawy. Wówczas powrót do normalnego samopoczucia zależy od tempa pracy enzymów trawiennych w układzie pokarmowym.

Ludzki organizm ma kilka głównych ośrodków trawienia. Proces ten odbywa się m.in. w jamie ustnej, żołądku, dwunastnicy oraz jelicie cienkim. W każdym z wymienionych miejsc za proces katalizy odpowiada inny rodzaj wydzieliny o zróżnicowanym pH (ślina, sok żołądkowy, sok trzustkowy, sok jelitowy). W ich skład wchodzą różne enzymy, których zadaniem jest najczęściej rozkład związków złożonych na proste. Jeśli dany organizm nie wytwarza wystarczającej ilości enzymów, alternatywą są enzymy trawienne pochodzenia roślinnego. To właśnie one stanowią podstawę suplementów diety. Co warto wiedzieć o takich produktach?

Enzymy trawienne w ofercie Shaman.pl

W asortymencie naszego sklepu internetowego posiadamy kilkadziesiąt różnych suplementów diety z enzymami trawiennymi. Najwięcej z nich wyprodukowała renomowana marka NOW Foods, choć wiele ciekawych propozycji ma do zaoferowania także firma Swanson oraz Holland & Barrett. Przed dokonaniem wyboru należy wiedzieć, czym charakteryzuje się dana grupa enzymów.

Ogólna charakterystyka zadań enzymów trawiennych:

  • rozpad procesu białek — proteaza
  • rozpad węglowodanów — amylaza
  • rozpad tłuszczów — lipaza
  • rozpad błonnika — celuloza
  • rozpad laktozy — laktaza

Producenci suplementów diety z enzymami trawiennymi stawiają często na kompleksowe rozwiązania i w ramach jednego preparatu klient otrzymuje zestaw kilku enzymów. To produkty, które przy okazji przyczyniają się np. do prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego. Tak jest w przypadku Aliness - Enzyme Complex PRO. Opakowanie zawiera 90 kapsułek z roślinnymi enzymami trawiennymi. Co warte podkreślenia, produkt nie zawiera nabiału ani soi oraz nie jest modyfikowany genetycznie.


Interesującą grupą produktów są suplementy diety stworzone na bazie enzymu z papai (Holland & Barrett - Enzym z Papai, 100 żelek; NOW Foods - Enzym z Papai, 180 tabletek do ssania) lub bromelainy (NOW Foods - Bromelaina, 500mg, 60 vkaps). Ich zadaniem także jest wsparcie procesów trawiennych w układzie pokarmowym. Aby zrealizować ten cel, można również postawić na suplementy diety z wapniem. Popularny pierwiastek pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu enzymów trawiennych, choć rzadko się o tej jego właściwości wspomina.