Czy przyjmowanie L-Karnityny jest bezpieczne? Wyjaśniamy!

Czy przyjmowanie L-Karnityny jest bezpieczne? Wyjaśniamy!

Wiele negatywnych opinii, z którymi kojarzy się niektórym L-Karnityna, wiąże się najczęściej z nieznajomością mechanizmu działania preparatów z tym związkiem chemicznym. Dla części osób jest to cudowny środek, który może zastąpić aktywność fizyczną i zrównoważoną dietę. Nic bardziej mylnego, dlatego raz jeszcze przypominamy czym są suplementy diety z L-Karnityną i wyjaśniamy, kiedy jej przyjmowanie można uznać za bezpieczne.

Co należy wiedzieć o L-Karnitynie?

Jak tworzy się L-Karnityna? Najprościej rzecz ujmując, z syntezy dwóch aminokwasów białkowych: lizyny oraz metioniny. Pierwszy ze związków jest egzogenny dla człowieka, co oznacza, że nie powstaje w organizmie i musi być dostarczany w pokarmie. Natomiast metionina to jeden z dwóch aminokwasów zawierających siarkę; duże ilości tego związku znaleźć można np. w białku jaja. Miejscem syntezy lizyny z metioniną jest wątroba, nerki i mózg człowieka, lecz głównym “magazynem” L-Karnityny są mięśnie szkieletowe i serce.

Rolą opisywanego związku chemicznego jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów, gdzie odbywa się ich spalanie. W miarę postępu naukowego odkryto, że dostarczanie L-Karnityny spoza organizmu umożliwia regulowanie poziomu tłuszczu. Badania nad związkiem umożliwiły już na początku XX wieku wyizolować go z mięśni. Z czasem został okrzyknięty najpopularniejszym spalaczem tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że przyjmowanie syntetycznej odmiany związku ma sens jedynie wówczas, gdy ktoś planuje trening oparty na wysiłku tlenowym (tzw. “cardio”).

Bez wątpienia należy przestrzegać zasad przyjmowania preparatów z L-Karnityną. Jest traktowany jako środek wspomagający odchudzanie. Osoby z nadwagą lub owładnięte obsesją zrzucania kilogramów często lekceważą sobie rekomendacje producenta i chcą przyspieszyć proces chudnięcia. Takie działanie rzeczywiście może być szkodliwe dla organizmu, a nadmiar L-Karnityny przekłada się na określone skutki uboczne: biegunki, wymioty, silne bóle brzucha. Warto więc postępować odpowiedzialnie i z cierpliwością wyczekiwać pierwszych widocznych efektów stosowania suplementu.

Suplementy diety z L-Karnityną w sklepie Shaman.pl

Skoro znane już są właściwości L-Karnityny, pora przejść do stałej części naszych artykułów, czyli rekomendacji pozycji z katalogu. Kategoria obejmuje około 60 produktów. Specyficzną cechą wielu suplementów z L-karnityną jest brak w składzie np. glutenu, substancji modyfikowanych genetycznie, soi oraz składników pochodzenia zwierzęcego. Wiodącym producentem tego rodzaju asortymentu jest marka BioTechUSA oraz Applied Nutrition.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim fakt, że twórcy suplementów różnicują formę podania L-Karnityny. W katalogu są zarówno małe buteleczki z płynem, duże opakowania zawierające proszek do rozpuszczenia w wodzie oraz zwykłe lub musujące tabletki. Firma Applied Nutrition dba także o doznania smakowe klientów. W ich ofercie znaleźć można np. suplementy z L-karnityną o smaku zielonej herbaty, czekolady deserowej, kwaśnego jabłka lub koktajlu truskawkowego.

  • Applied Nutrition - Diet Whey, Milkshake Truskawkowy, 1000g (proszek)
  • Applied Nutrition - L-Carnitine 3000, Zielona Herbata z Owocami, 24 x 38 ml (shot w płynie)
  • BioTechUSA - Musująca L-Karnityna, 500mg, Cytryna, 20 tabletek rozpuszczalnych
  • BioTechUSA - L-karnityna, 30 tabletek

Zachęcamy do samodzielnego przeglądania kategorii i raz jeszcze przypominamy o konieczności przestrzegania zaleceń dotyczących dziennej normy spożycia suplementu.