Co to są adaptogeny i kiedy warto je stosować?

Co to są adaptogeny i kiedy warto je stosować?

Wśród kategorii Shaman.pl znajduje się wiele obcych dla uszu nazw. Pod nimi kryją się m.in. ekstrakty roślinne i ziołowe czy suplementy diety, które mają pozytywne właściwości. Pora poznać jedną z grup pożytecznych preparatów uzupełniających, czyli adaptogeny. Czym są, kiedy je stosować i co wybrać z katalogu produktów naszego sklepu? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

Właściwości adaptogenów

W ostatnim czasie wzrasta zainteresowanie naturalnymi suplementami diety. Zdrowego trybu życia oraz zróżnicowanej diety wprawdzie nic nie zastąpi, ale warto stosować preparaty umożliwiające uzupełnienie konkretnych składników, potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Adaptogeny to nic innego jak grupa roślin bogatych w substancje sprzyjające przede wszystkim redukcji stresu. Ich zadaniem jest także utrzymywanie organizmu w równowadze. W tym kontekście warto podkreślić działanie immunostymulujące adaptogenów.

Pierwsza wzmianka o adaptogenach w opracowaniu naukowym pojawia się w 1947 r. za sprawą rosyjskiego farmakologa i toksykologa Mikołaja Łazariewa, profesora Wojskowej Akademii Medycznej im. S.M. Kirowa w Sankt Petersburgu (wówczas w Leningradzie). Dowiódł, że omawiane substancje mają zdolność do uodparniania organizmu na szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych. Dziś już mamy pewność, że długotrwałe obciążenie stresem ma niekorzystne przełożenie na samopoczucie psychiczne i fizyczne. Tym samym jasnym staje się, że warto pomyśleć nad naturalnymi sposobami na jego minimalizowanie.

Adaptogeny w sklepie Shaman.pl

Lista produktów, które można zaliczyć do grupy adaptogenów, jest naprawdę długa. W całej kategorii posiadamy prawie 80 pozycji. Wśród nich znajdują się preparaty zawierające np. wyciąg z żeń-szenia, bazylii azjatyckiej, ashwagandy czy gotu koli. Stali czytelnicy naszego bloga oraz osoby zainteresowane tematem suplementów diety od razu rozpoznają, że większość adaptogenów to substancje roślinne pochodzące z różnych regionów Azji. Chociaż wcale nie jest to regułą, to medycyna Dalekiego Wschodu bardzo przyczyniła się do rozwoju wiedzy o właściwościach adaptogenów.

  • Adaptogeny z ashwagandhą

Podgrupa ma bardzo silną reprezentację w Shaman.pl. Producenci suplementów diety chętnie sięgają po ten rodzaj substancji, więc w swojej ofercie preparaty z ashwagandhą mają niemal wszystkie liczące się marki: Himalaya, ForMeds, PharmoVit czy BeOrganic. Ostatnia z wymienionych firm wprowadziła na rynek produkt w 100% wolny od technologii genetycznego modyfikowania (GMO). BeOrganic - Ashwagandha BIO został stworzony z indyjskich surowców, ma postać proszku i jest bogaty w błonnik pokarmowy.

  • Korzeń maca

Prozdrowotne właściwości wykazuje także maca. To warzywo należące do rodziny brokułów, uprawiane głównie w Peru. Ekstrakt z jego korzenia pomaga zachować zdrowie seksualne. W produkcji suplementów z korzeniem macy specjalizuje się marka NOW Foods. Na polecenie zasługuje seria produktów NOW Foods - Maca 6:1 Concentrate, występująca w trzech wersjach: 30 lub 90 kapsułek Vkaps (750mg RAW) lub w formie sproszkowanej (198 gramów). Polecamy także preparaty NOW Foods - Maca 500 mg (100 lub aż 250 kapsułek).

  • Kompleksy adaptogenów

Wygodnym rozwiązaniem jest wybór kompleksów adaptogenów. Zawierają szereg składników, które pomagają normalizować funkcjonowanie organizmu, zwłaszcza przy odczuwaniu skutków stresu. W tej grupie warto wyróżnić produkty marki Swanson: Full Spectrum Turmeric, Astragalus & Gotu Kola (60 kapsułek) oraz Swanson - Kompleks Rhodiola, Ashwagandha, Żeń-Szeń (także 60 kapsułek).


Zachęcamy do przejrzenia całej kategorii i wyboru odpowiedniego suplementu na bazie adaptogenów. Staramy się na bieżąco uzupełniać naszą ofertę tego rodzaju asortymentu i dostarczać klientom sprawdzone produkty, które zawierają przetestowane i skuteczne receptury.