Miód i jego pochodne
W zależności od surowca, z jakiego powstał miód, wyróżnia się miody:
- nektarowe (z nektarów kwiatów) najpopularniejsze z nich to:
- akacjowy, lipowy, gryczany, wrzosowy, lawendowy, koniczynowy, manuka, rzepakowy, wielokwiatowy.
- spadziowe (spadź to zebrana przez pszczoły słodka i lepka wydzielina mszyc i czerwców żerujących na drzewach.) Dzielimy je na te:
- ze spadzi iglastej najpowszechniej występują świerkowa i jodłowa
- ze spadzi liściastej najczęściej lipy, klonu i jawora.
- mieszane (nektarowo-spadziowe lub spadziowo-nektarowe)
Miód może mieć konsystencję gęstego płynu lub stałą, a barwę od białej, poprzez jasnożółtą aż do brązowej. Pozostałe produkty pszczele to:
- Pyłek jest substancją zbieraną przez pszczoły z kwiatów. Pszczołom służy do żywienia i jest dla nich źródłem białka.
Przyswajanie pyłku jest najlepsze poprzez rozpuszczanie go w napojach (mleku, wodzie, soku, lub miodzie) minimum 3 godziny przed spożyciem.
- Pierzga to pyłek do którego pszczoła dodała wydzieliny z gruczołów ślinowych oraz miód.
Należy pamiętać, że najlepszą przyswajalność uzyskuje się przez rozpuszczanie pierzgi w napojach przez 6-8 godzin.
- Propolis inaczej kit pszczeli jest to substancja gromadzona przez pszczoły w ulach. Propolis w ulu pszczołom zapewnia ochronę przed drobnoustrojami, wirusami i bakteriami.
Surowcem z którego pszczoły wytwarzają kit jest m. in. żywica znajdująca się w korze drzew liściastych i iglastych. Najczęstszą formą przyjmowania propolisu jest roztwór alkoholowy (tzw. tinktura). Popularne są również maści i czopki propolisowe.
- Mleczko pszczele jest to wydzielina gruczołów gardzielowych i ślinowych pszczół karmicielek, przeznaczona do odżywiania larw, z których wyrosną pszczoły oraz pożywieniem pszczoły królowej. Jako suplement występuje w formie tabletek do ssania, kapsułek, syropu.
© Wszystkie zamieszczone treści chronione są prawami autorskimi. Majątkowe prawa autorskie do materiałów umieszczonych na stronach Sklepu shaman.pl przysługują wyłącznie Sprzedawcy tj. Joannie Śniegockiej prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą Shaman Joanna Śniegocka, z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim przy ul. Długiej 23. Kopiowanie, rozpowszechnianie, dokonywanie opracowań, modyfikowanie, publikowanie lub utrwalanie (w jakiejkolwiek formie) zamieszczonych treści bez uprzedniej pisemnej zgody Sprzedawcy, stanowi naruszenie jego praw autorskich majątkowych.